türkiye

  • warning: Creating default object from empty value in /home/eu/domains/ihya.eu/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.
  • user warning: Table 'cagdas_eu.eu_captcha_points' doesn't exist query: SELECT module, captcha_type FROM eu_captcha_points WHERE form_id = 'user_login_block' in /home/eu/domains/ihya.eu/public_html/modules/captcha/captcha.inc on line 60.

Gurbetçi Vatandaşlar Kendilerini Türk Hekimlerine Emanet Ediyor

Yurt dışında yaşayan vatandaşlar yaz tatili için geldikleri Türkiye'de yaşadıkları sağlık sorunlarına da çözüm arıyor.

Hollanda'da yaşayan ve Kayserili olan Fatma Ergül Çelebi isimli gurbetçi vatandaş, haziran ayının ortalarında Avrupa'da gördüğü tedavinin en önemli aşamasını Türkiye'de tamamlamak için Kayseri'ye geldiğini belirtti. 20 yıldır yaşadığı Avrupa'dan çıkıp Kayseri'ye gelmesinin nedenini;
"Avrupa'da bulunan tüm teknoloji ve imkanlar burada da var. Hatta Avrupa'da başarı gösteren bir çok doktor da Türk. Bu yüzden ben ve birçok tanıdığım sağlık konusunda Türkiye'yi tercih ediyor" şeklinde konuştu.

Türkiye' den Kosovaya 30 Milyon Euro Yardım

Kosova’nın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkeler arasında yer alan Türkiye, yaptığı 30 milyon euro tutarındaki yardımla Almanya ve İsveç dışındaki tüm AB ülkelerini geride bıraktı.

Konferansta, 26 ülke ve kurum mali yardımda bulundu. AB Komisyonu, 508 milyon euro yardımla listenin ilk sırasında yer alırken ABD’nin katkısı 256 milyon euro olarak açıklandı. Türkiye listede 8’inci sırada yer aldı. AB Dönem Başkanı Fransa’nın katkısının 2.3 milyon euro düzeyinde kalması dikkat çekti.

Bizans Sergisi' nde Türkiye Yok

Londra’da 25 Ekim’de başlayacak olan serginin adı “Bizantium 330-1453”. Londra Kraliyet Sanat Akademisi ve Atina'daki Benaki Müzesi bu sergiyi ortaklaşa düzenliyor. Sergi Bizans'ın 1000 yılı aşan tarihini gözler önüne serecek.

Kraliyet Akademisi Genel Müdürü Charles Saumarez Smith, serginin amacının Bizans'taki sanat üretiminin farklı safhalarını bir arada gösterebilmek olduğunu söyledi.

Charles Smith, Konstantinopolis'in İstanbul'a dönüşmesi ile sona eren bir dönemi anlatan bu serginin, bazı kesimlerce provakatif bulunursa şaşıracağını söyledi ve şunları ekledi:

"Fransa Türkiye' ye Muhtaç"

Ortadoğu Teknik Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Hüseyin Bağcı, Fransa'nın global bir rol üstlenmek istemesi durumunda Türkiye'ye muhtaç olduğunu söyledi.

Alman Hanns Seidel Vakfı tarafından Münih kentinde düzenlenen ve Fransa'nın yeni dış politikasının ele alındığı bir toplantıda konuşan Bağcı, Fransa'nın ve AB'nin özellikle Ortadoğu'da global bir politikayı Türkiye olmadan yürütemeyeceğini belirtti.

Bağcı, AB üyeliği yerine önerilen "imtiyazlı ortaklığı" da Türkiye'nin hiçbir zaman kabul etmeyeceğini ifade ederek, "Türkiye hiçbir zaman aynı hak ve sorumluluğa sahip ortaklık dışındaki bir formül ya da sıfatı kabul etmeyecektir" diye konuştu.

AB’nin yeni dönem başkanı Fransa

PARİS - Fransa, 6 ay sürecek AB dönem başkanlığı görevinde, öncelikle AB’nin yeni anayasası Lizbon Anlaşması’nın İrlanda’daki referandumda reddedilmesinin doğurduğu krizden çıkış yolunun belirlemeye çalışacak. Fransa’nın önemli diğer iki gündem maddesi de AB-NATO işbirliğinin geliştirilerek AB savunmasının güçlendirilmesi ve “Akdeniz İçin Birlik” projesinin geniş katılımla hayata geçirilmesi.

Diplomatik kaynaklar, Fransa’nın AB-NATO işbirliğinde ve Akdeniz İçin Birlik projesinde istediği sonuçlara ulaşmasının büyük ölçüde Türkiye’ye dayandığını belirtirken, AB enerji politikasının başarısında da Türkiye’nin önemini artırdığına dikkati çekiyor.

Le Monde Diplomatique: Türkiye başka bir yola sapabilir

Prestijli Fransız aylık gazete Le Monde Diplomatique, AB’den uzaklaşacak olan bir Türkiye’nin başka bir yola sapabileceği, "Müslüman demokrasi"nin tehlikeye girebileceği uyarısını yaptı.

PARİS - AB dengesinden yoksun bir Türkiye’nin başka yola sapabileceği uyarısı yapıldı. Prestijli Fransız aylık gazete Le Monde Diplomatique, üyelik müzakerelerinde engellemelerin, ilerlemelerin önüne geçmesi halinde Türkiye’nin AB ile ilişkilerini gözden geçirme durumuna gelebileceğini belirtti. Türkiye’nin AB üyeliğinin özellikle Fransa’da tepkilere neden olduğunu belirten gazete, Türkiye’nin reddedilmesinin ülkedeki “Müslüman demokrasi"yi tehlikeye düşürebileceği yorumunu yaptı. AB Haber tarafından yansıtılan analizde gazete, “80 milyon Müslüman vatandaşın birliğe girmesini engelleyerek İslamcı dalgayı beslemiş olmaz mıyız?" sorusu soruldu.

Expo Zaragoza 2008 Başladı

EXPO Zaragoza 2008, "Su ve Sürdürülebilir Kalkınma" temasıyla, İspanya'nın kuzeydoğusundaki Zaragoza kentinin ev sahipliğinde başladı.

Uluslararası Sergiler Bürosu tarafından düzenlenen, 1851 yılından bu yana dünyanın çeşitli kentlerinin ev sahipliği yaptığı Dünya Sergisi EXPO, 14 Haziran-14 Eylül 2008 tarihleri arasında bu kez İspanya'nın Zaragoza kentine konuk oluyor.

Türk-Alman Üniversitesi için ilk adım

Berlin’de bulunan Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Eğitim ve Araştırma Bakanı Annette Schavan ile birlikte, İstanbul’da yapılması planlanan Türk-Alman Üniversitesi’nin kuruluş anlaşmasını imzaladı.

BERLİN - Almanya Dışişleri Bakanlığında düzenlenen imza töreninde konuşan Bakan Babacan, Türk-Alman Üniversitesinin, her iki ülke arasındaki işbirliğini güçlendireceğini ve eğitimli insan kaynağı ihtiyacını karşılayarak, karşılıklı ilişkileri daha da zenginleştireceğini belirtti. Walter Steinmeier ise, Alman ve Türk insanını birbirine daha fazla yakınlaştırmak amacıyla Türkiye’de “Ernst Reuter Girişimi”ni başlattıklarını hatırlatarak, bu konuda emeği geçen herkese teşekkür etti ve Bakan Babacan’a hitaben, “Dostum Ali, sen olmasan bürokratik engelleri aşamazdık” dedi.

Destekci Reklam

İçeriği paylaş

Gezinti

Kullanıcı girişi

Destekci Reklam

Kimler çevrimiçi

Şu an 0 kullanıcı ve 5 ziyaretçi çevrimiçi.

Destekci Reklam