Norveç

  • warning: Creating default object from empty value in /home/eu/domains/ihya.eu/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.
  • user warning: Table 'cagdas_eu.eu_captcha_points' doesn't exist query: SELECT module, captcha_type FROM eu_captcha_points WHERE form_id = 'user_login_block' in /home/eu/domains/ihya.eu/public_html/modules/captcha/captcha.inc on line 60.

NORVEÇ BAYANLAR İÇİN DAHA FAZLA AKADEMİK POZİSYON AÇIYOR

Norveç, Akademik Kadrolarda Daha Çok Bayanın Yer Almasını Sağlayacak Yasa Tasarısı İçin Düğmeye Bastı. Araştırma ve Yüksek Öğretim Bakanı Tora Aasland, Avrupa'daki Bayan Akademik Pozisyonları Hakkındaki Kanunların Tersine, Norveç'teki Üniversitelerde Bayanlar İçin Daha Fazla Akademik Kadro Açmak İstediklerini Belirtti.

Petrol zengini Norveç rüzgara geçiyor

Petrol ve su kaynaklarından sonra rüzgar santrallerine de ağırlık veren Norveç ülkede 130 rüzgar enerjisi projesi başlatıyor.

Petrol zengini Norveç, elektrik enerjisi ihtiyacının yarısını rüzgar enerjisinden karşılamak amacıyla projeler geliştirdi.

Norveç servet zengini

Norveçli Ekonomistlerin hesaplarına gore, her Norveçli'nin devlet petrollerinde 7,5 milyon kron hakkı var.

Holberg Fonu Ekonomisti Gunnar Torgensen, her bir Norveçli’nin devlete ait petrol zengiliklerinde 7,5 milyon kron hissesi olduğu söyledi. Petrol fiyatları arttıkça, Norveçliler'in de zengileştiğini belirten Torgensen, '4 yıl önce, her Norveçli başına petrol ve gaz gelirlerinden 4,5 milyon kron hak düşüyordu. Oysa bu yıl 7,5 milyon kron hak düşüyor' dedi.

Norveç Ekonomi

Petrol, bakır, doğalgaz, nikel, demir, çinko, kurşun, balık, kereste, hidro enerji başlıca doğal kaynaklarıdır.

* GSYİH: Satınalma Gücü paritesi - 194.1 milyar $ (2005 verileri)
o GSYİH - reel büyüme: %2.7 (2000 verileri)
o GSYİH - sektörel bileşim: tarım: %2, endüstri: %26, hizmet: %73 (1999)
* Enflasyon oranı (tüketici fiyatlarında): %2.9 (2000 verileri)
* İş gücü: 2.4 milyon (2000 verileri)
* Sektörlere göre işgücü dağılımı: hizmet %74, endüstri %22, tarım, ormancılık, balıkçılık %4 (1995)
* İşsizlik oranı: %3 (2000 verileri)

Norveç hayali İş-Kur'u çökertti

İşsiz gençler il müdürlüklerine akın edince kurumun internet sayfası kilitlendi.

Norveç'in nüfusunun yaşlanması dolayısıyla Türkiye'den 100 bin nitelikli işçi istemesi üzerine işsiz gençler İş Kurumu il müdürlüklerine akın edince kurumun internet sayfası kilitlendi. Bu durum ise İş Kurumu müdürlüklerinde işleri aksattı.

Norveç'e işçi gönderme konusunda kendilerine herhangi bir yazı gelmediğini işsiz gençlere anlatmaya çalıştıklarını söyleyen İş-Kur Hatay İl Müdürü Ahmet Bulanık, ancak gençleri ikna etmekte zorlandıklarını belirtti.

İşsizlerin "Norveç" umudu çabuk söndü!

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), Norveç çalışma Bakanlığının, "Türkiye’den iş gücü getirme planı olmadığını" açıkladığını duyurdu.
İŞKUR’un İl Müdürlüklerine gönderdiği ve kurum binalarındaki panolara asılan "Norveç Çalışma Bakanlığından Resmi Duyuru" başlığını taşıyan duyuruda, Norveç Çalışma ve Sosyal Kapsama Bakanı Bjarne Hakon Hanssen’in, "Norveç iş gücüne ihtiyaç duyuyor olsa da Norveç hükümetinin bir kısım Türk medyasında belirtildiği gibi Türkiye’den işçi getirme planı yok" dediği kaydedildi.

Norveç işçi alımını nasıl yapacak?

Norveç´in Türkiye´den 100 bin kişilik iş gücü talebinde olduğu açıklamaları işsiz ve daha iyi bir iş arayan kişiler için umut oldu. Peki bu ülkeye nasıl gidilecek? İşte yanıt:

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), Norveç çalışma Bakanlığının, ´´Türkiye´den iş gücü getirme planı olmadığını´´ açıkladığını duyurdu.

Norveç'e gitmek için neler gerekli?

Norveç çalışma bakanlığı, “Türkiye'den vasıflı işçi alımını gerçekleştirme görevinin Norveçli firmalara ait olduğunu söylediği” belirtilen duyuruda, “Bakan, Norveç'te iş arayan kimselerin ilgili eğitime (mühendislik ya da zanaatkarlık gibi) sahip olmaları ve çalışma iznine başvurmadan önce somut bir iş teklifi almış olmaları gerektiğini belirtti” ifadelerine yer verildi.

Norveç, 100 bin Türk işçi istiyor

100 bin kişilik iş gücü ihtiyacı olan Norveç Türkiye’den nitelikli iş gücü ithal etmek için kolları sıvadı. Çalışma Bakanı Faruk Çelik, Norveç hükümetinden 6 ay süre istedi.. Norveç Çalışma ve Sosyal Kapsama Bakanı Bjarne Hakon Hanssen, bunun için öncelikle göç yasasındaki zorlukları kaldıracaklarını söyledi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Norveç Bakanı Hanssen’e 6 ay içinde 100 bin nitelikli iş gücü hazırlayabileceklerini kaydetti.

Siemens Norveç’in kara listesinde

NORVEÇ ordusu 2000-2005 yılları arasında yüksek fiyat uyguladığı gerekçesiyle Siemens’i kara listeye aldı. Yapılan bir soruşturma Norveç’te Siemens Business Services’in orduya 6.64 milyon dolar fazla fatura çıkardığını ortaya koydu. Norveç Savunma Bakanlığı sözcüsü artık Siemens ile bir ilişkileri bulunmadığını açıkladı. Siemens Norveç özür dilerken fazla bulunan miktarı geri ödemeye karar verdi. Norveç ordusuna fahiş fiyatla mal satmanın bir bedeli de Simens’in ülkedeki tepe yönetimini değiştirmesi oldu.

Destekci Reklam

İçeriği paylaş

Gezinti

Kullanıcı girişi

Destekci Reklam

Kimler çevrimiçi

Şu an 1 kullanıcı ve 3 ziyaretçi çevrimiçi.

Destekci Reklam