YENI ZELANDA

user warning: Table 'cagdas_eu.eu_captcha_points' doesn't exist query: SELECT module, captcha_type FROM eu_captcha_points WHERE form_id = 'user_login_block' in /home/eu/domains/ihya.eu/public_html/modules/captcha/captcha.inc on line 60.

Yeni Zelanda, güney yarıkürede Avusturalya'nın güneyinde 2 adadan oluşan bir ülkedir.

Geleneksel adı: Yeni Zelanda

Yönetim biçimi: Parlamenter Demokrasi

Başkent: Wellington

İdari bölümler: 93 yöre, 9 bölge, ve 3 şehir bölgesi

Nüfus: 4.076.140

Yüzölçümü: 268,680 km

POLİTİK SİSTEM

Demokratik Seçimler

Yeni Zelanda, uzun süreden beri yerleşmiş olan demokrasisi ile çok sağlam ve sürekliliği olan bir politik ortama sahiptir. Seçimler her üç yılda bir yapılmaktadır.

Çok partili temsili sistemin uygulandığı Yeni Zelanda parlamentosunda 120 vekil bulunmaktadır. 120 üyenin büyük çoğunluğu özel coğrafi bölgelerin, yani kendi seçmenlerinin temsilciliğini sürdürmektedir, bu sayede bu bölgelerdeki halkla bire bir iletişim kurma şansı olmaktadır. Parlamentoda bir “üst meclis” yoktur.

Parlamentoyu Ziyaret

Wellington şehrinin odak noktasını oluşturan parlamento binası, özellikle de “arı kovanı”, parti ofislerini kapsayan büyük bir daire şeklindedir. Halktan insanlar, binanın olduğu alanda yürüyebilir ve istedikleri takdirde yapıyı gezebilirler. Parlamento binasında, halkın müzakereleri dikkatlice izleyebileceği bir halk galerisi de bulunmaktadır. Ayrıca müzakereler radyodan da yayınlanır.

Yasal Sistem

Yeni Zelanda’nın kendine ait yazılı bir anayasası olmamakla birlikte, geleneksel işleyiş kuralları ve görev dağılımları Britanya’dan miras kalmıştır. Ülkede gücün kullanımı; yasama meclisi ( parlamento), adliye ( mahkemeler) ve yürütme organları (hükümet departmanları, yerel heyetler ve iktidar partisi) arasında bölüştürülmüştür.

Böylece, hükümetin hiçbir biriminin tek başına çok fazla gücü elde bulundurmamasına çalışılmıştır. Vali, kraliçenin genel temsilcisidir. Maori Kabilelerinin temsilcileri ile İngiliz Krallığı arasında, 1840 yılında, Waitangi Antlaşması adı verilen bir mutabakat imzalanmış, böylece Yeni Zelanda’nın bugünkü modern sosyal hayatına geçişi mümkün olmuştur.

Polis
Yeni Zelanda polisi, güvenilirliği, saygınlığı, halka yakınlığı ve rüşvet gibi ahlaksız davranışlardan tamamen uzakta olması ile haklı ün yapmıştır. Polisler bu ülkede silah taşımazlar. Polisler aynı zamanda trafik kontrollerinden ve sürücülerin alkol muayenesinden de sorumludurlar. Eğer Yeni Zelanda’da polis tarafından sorgulanmanız ya da mahkemeye gitmeniz gerekirse, yanınızda mutlaka profesyonel bir tercüman bulundurmanız önerilmektedir.

YENİ ZELENDA ŞUBESİ BULUNAN DİL OKULLARI

Language Studies International LSI
NEW ZEALAND COLLEGE

Destekci Reklam

Gezinti

Kullanıcı girişi

Destekci Reklam

Kimler çevrimiçi

Şu an 1 kullanıcı ve 6 ziyaretçi çevrimiçi.

Destekci Reklam