KOSTA RIKA

user warning: Table 'cagdas_eu.eu_captcha_points' doesn't exist query: SELECT module, captcha_type FROM eu_captcha_points WHERE form_id = 'user_login_block' in /home/eu/domains/ihya.eu/public_html/modules/captcha/captcha.inc on line 60.

Orta Amerika, Karayip Denizi ve Kuzey Pasifik Okyanusu, Nikaragua ve Panama arasında yer almaktadır.

Ülke adı: Kosta Rika Cumhuriyeti

Yönetim Biçimi: Başkanlık Tipi Cumhuriyet

Başkent: San Jöse

Nüfus: 3,773,057

Yüzölçümü: 51,100 km²

Diller: İspanyolca (resmi),

İklimi: Tropikal iklimin etkisindedir;

Ülke 1821 yılında İspanya'dan bağımsızlığını kazanır. Ülkede bağımsızlıkla birlikte kölelik kaldırılır. 1840'larda da ülke kahve, şekerkamışı ve muz ile tanışıp çok uluslu şirketlere baş üstünde yer gösterir.

Ve Kosta Rika 1949'da çağdaş bir anayasaya kavuşur. Bununla birlikte ordu lağvedilir. O gün bu gün de ordusu olmayan ender ülkelerden biridir. Üstelik Güney Amerika'da! İnanılır gibi değil.

Latin Amerika denilince her ülkenin özgün simgeleri var. Arjantin tangolarıyla, Brezilya futbolu, festivaliyle, Peru yerlileriyle, Şili Allende-Neruda-Pinoche üçlüsüyle, Meksika tekilası, Panama kanalı ve Nikaragua Sandinistleriyle tanınıyorlar, ya Kosta Rika?

"Sulakalanlar ve ormanların korunması konusunda Kosta Rika dünyaki en başarılı ülke" Şayet ormanlara, sulakalanlara, kuşlara, böceklere ilginiz varsa, hiç düşünmeyin gidin, Kosta Rika adını fazlasıyla hak eden, zenginler zengini bir ülke bu açıdan.

Doğa ve doğa koruma

"Kosta Rika, dünyada birim alanda en çok tür çeşitliliğini, en yoğun biçimde barındıran ülke" diyor National Geographic. Flora ve faunası 500 bin ile 1 milyon arasında tür içeriyor (bizde 50-80 bin arasında). Bunların çoğunluğunu böcekler oluşturuyor, 9.000 bitki türü (2 bini orkide), 208 memeli, 220 sürüngen, 850 de kuş var. Bu rakamlar dünyadaki bitki ve hayvan varlığının %5'i anlamına geliyor ki, avuç içi kadar bir ülke için çok!

Kosta Rika'lılar bu zenginliklerinin farkındalar. Bu nedenle de ülkenin %27'si koruma alanı ilan edilmiş. Her bir koruma alanının iyi yetişmiş koruma görevlileri var, yönetim planları hazırlanmış, bilimsel araştırmalar sürüyor. Halkın korumaya katılımlarını artırmak için yerel birlikler kurulmuş, bu insanlara eko-turizm yöntemleri öğretilmiş, krediler verilmiş. Diğer taraftan pek çok kişi ve kuruluş araziler alıp koruma alanı ilan ettiriyorlar. Örneğin bin hektarlık bir ormanı çok uluslu bir girişim satın alıp koruma alanı ilan ettirmiş, ormanın üzerine de teleferik hattı döşemişler. Her gün binlerce turist gelip, teleferikle yağmur ormanının üzerinden gezinti yapıyorlar, o kadar.

Parkların içinde otel kesinlikle yasak. Ancak bazılarında izne bağlı olarak, tahtadan, ortama uyum sağlayan kulübeler inşa edilebilmiş. İnanıyorum ki Kosta Rika doğa koruma çalışmalarında eko-turizm modellerinde ve pek çok ülkeye örnek oluşturacak.

KOSTA RIKA ŞUBESİ BULUNAN DİL OKULLARI

Language Studies International LSI

Destekci Reklam

Gezinti

Kullanıcı girişi

Destekci Reklam

Kimler çevrimiçi

Şu an 0 kullanıcı ve 11 ziyaretçi çevrimiçi.

Destekci Reklam