isveç

  • warning: Creating default object from empty value in /home/eu/domains/ihya.eu/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.
  • user warning: Table 'cagdas_eu.eu_captcha_points' doesn't exist query: SELECT module, captcha_type FROM eu_captcha_points WHERE form_id = 'user_login_block' in /home/eu/domains/ihya.eu/public_html/modules/captcha/captcha.inc on line 60.

İsveç, vergileri düşürecek

Sağ blok iktidarı, 2009 yılından itibaren vergi kesintisi oranlarının düşürüleceğini açıkladı

Yılda 15 milyar İsveç kronu (155 milyon 700 bin avro) daha düşük vergi toplayacaklarını açıklayan hükümet, bunun da çalışanlara ayda 225 İsveç kronu (22,5 avro) kazanç getireceğini kaydetti.

İsveç'teki Kronik İşsizler İşe Zorlanacak

Sosyal Büro'dan Ekonomik Yardım Almak İsteyen İsveç'teki Kronik İşsizlere Daha Ağır Şartlar Geliyor. Hükümetin Yeni Önergesinde, Artık İş Piyasası Politikası Uygulanacağı ve 2 Yıldan Fazla İşsiz Kalanlara Yaptırımlar Uygulanacağı Kaydedildi. Bu Kişilerin Bir Şekle Bir İşe Girmesine Zorlanacağı İfade Edilirken, Sosyal Yardımları Kısma Politikası Güden İsveç'in Sağ Hükümeti, Seçimler Öncesi Vermiş Olduğu Sözlerinin Arkasında Durmaya Devam Ediyor.

İsveçli Tethys Trakya'da doğalgaz arıyor

İsveçli Tethys, Trakya'daki doğalgaz kuyusunda sondaj çalışmalarına başladı.

STOCKHOLM - İsveçli doğalgaz ve petrol arama ve geliştirme şirketi Tethys Oil, Trakya havzasında yer alan 3999 lisans numaralı Çöpköy-1 arama kuyusunda sondaj işlemlerine başladığını açıkladı.

Edirne'nin Uzunköprü ilçesine 15 kilometre mesafede bulunan Çöpköy-1 kuyusunun lisansında Tethys'in yüzde 25, Ankara merkezli şirket Aladdin Middle East'in yüzde 75 payı bulunuyor. Kuyunun işletmesini de Aladdin Middle East yapacak.

İsveç Başbakanı'ndan helal gıda çağrısı

Ramazanın ilk günü helal kesim yerlerini gezen İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt, 'Müslümanlar etlerini helal istiyorlar' dedi ve yerel firmaları helal ürünler satmaya çağırdı.

İsveç'te yaklaşık olarak 400 bin kadar Müslüman yaşadığını dile getiren Reinfeldt, "İnançlı insanlar olarak da Müslümanlar etlerini helal istiyorlar. Ortada bir talep ve kazanılacak para var" dedi. Reinfeldt, bilgisizlikten ve ön yargıdan dolayı İsveçli firmaların bu imkânı iyi değerlendiremediklerinin altını çizdi.

Eğer adın Ahmet ise İsveç’te banka yasak

İSVEÇ’İN Göteborg şehrinde yaşayan Ahmed Vaizu, internet üzerinden Almanya’dan bir yedek parça almak için internetteki banka hesabına girdiğinde kötü bir sürprizle karşılaştı. İnternetten formu doldururken ismini yazmaya başlayınca Skandia Banken isimli banka hemen red sinyali verdi. Bu durum üzerine bankasını arayıp sebebini soran Ahmet’e, ‘Müslümanlar’ı çağrıştıran isimlerde engel olduğunu ve yasaklı isimler listesinde Ahmet isminin de olduğunu, o yüzden de otomatik olarak yurtdışı işleminin iptal olduğu’ şeklinde bir cevap verildi. Konunun İsveç Meclisi’ne taşınması gündeme geldi. CİHAN

Hızlı büyürken hedef küçülttü

Volvo Cars Türkiye Genel Müdürü Torben Eckardt, 2007’de yüzde 47, 2008’in ilk altı ayında yüzde 46 büyümelerine rağmen yıl sonu hedefini siyasi koşulları dikkate alarak yüzde 25’e çekti. Eckardt, "Bu duruma en çok da patronum şaşırdı. Bana sebebini sorunca, ben de Türkiye’deki siyasi koşulları anlatmak zorunda kaldım" dedi.

İsveç'te benzin fiyatı rekor kırdı

İsveç'te benzin fiyatı rekor düzeye ulaştı. İsveç Haber Ajansı TT'nin haberine göre, bugün bir litre 95 oktan benzinin fiyatı İsveç tarihinde ilk kez 14,09 krona (1,5 avro) tırmandı.

Bu arada benzin fiyatlarına Nisan ayından bu yana 10 kez zam yapılmış oldu. Dizel yakıt fiyatları da rekora ulaştı. Bir litre dizel yakıtın fiyatı da 14,79 İsveç kronuna (1,6 avro) ulaştı.

İsveç'te Cami İzni

İsveç'in güneyindeki Malmö kentinin doğusuna düşen Karlskrona'da yaşayan Müslümanlar, aşırı milliyetçi parti üyesinin de onay vermesiyle belediyeden cami yapımı için izin aldı.

Yerel Blekinge gazetesinin haberine göre, cami yapımı için çalışmalarını 17 yıldır sürdüren Karlskrona'daki Müslüman toplumu, aşırı milliyetçi İsveç Demokratları Partisi'nin belediye meclisi üyesinin de olumlu oy kullanması üzerine amacına ulaşacak.

İsveç, eczaneleri özelleştiriyor

İsveç Sağlık ve Sosyal İşler Bakanı Göran Haegglund, devlet tekelinde bulunan eczaneleri özelleştireceklerini açıkladı.

Göteborg Posten gazetesinde yayınlanan köşe yazısında, hükümetin eczanelerle ilgili yeni düzenlemelerini anlatan İsveçli Bakan Göran Haegglund, bugüne kadar devlet eliyle işletilen eczaneleri neden satma kararı aldıklarını anlattı.

İSVEÇ'TE EKONOMİK DEVRİM!..

İsveç’te 22 yıl sonra iktidara gelen sağ parti “küreselleşen dünyaya uyum için” “Sosyal Devlet” kavramını rafa kaldırıyor.

Sistem ve ahlak erozyonu

İsveç'in sosyal adaleti meşhurdur. İsveçlilerin herkesçe bilinen en önemli özelliklerinden biri de dürüst olmalarıdır.

Gelin görün ki İsveçlilerin bu güzel karakter özelliği, bilhassa iş alanında 90’lı yılların başından itibaren erozyona uğramaya başladı.

Sosyologlar, o tarihlerde ülke ekonomosinin eski gücünü kaybetmesine ve işsizlik oranının artmasına bağlıyorlar bu durumu.

Dev firmalar geliyor: İsveç'ten yatırım atağı

Ericsson, TeliaSonera ve Volvo, Türkiye üzerinden Ortadoğu ve Orta Asya'da yeni bir açılım başlatıyor. 'Türk-İsveç İşbirliği Programı', iki ülkenin 'karşılıklı zenginliğine' çalışacak

İsveç, kralıyla, kraliçesiyle işadamıyla yatırıma geliyor

İsveç Kralı Carl Gustaf'ın Türkiye ziyareti sırasında gelecek işadamları arasında Ericsson Yönetim Kurulu Başkanı Treschow, Telia Sonera Başkanı Igel ve Volvo Başkanı Johnsson da bulunuyor

Haritanın sağına bakan İsveçliler

Aralarında İsveç eski başbakanlarından Carl Bildt'in de bulunduğu İsveç yatırım fonu East Capital, Rusya ve Balkanlar'daki çalışmaları sırasında önemini kavradıkları Türk firmaları nedeniyle yeni bir Türkiye çıkarması yapmaya hazırlanıyorlar. 23 Mart'ta 250 kişilik bir heyetle Türkiye'ye gelip iki günlük bir seminerle Türkiye ilişkilerine yeni bir ivme kazandırmaya çalışacaklar. Kuruluşun 2006 yılında Türk firmalarına kullandıracakları fonun toplamının 425 milyon dolar olduğu belirtiliyor.

İsveç ekonomisinden alınacak dersler

1994’den günümüze İsveç ekonomisinin en önemli özelliği kamu maliyesi alanında gerçekleştirdiği büyük reform ve disiplin. Bu süreçten bizlerin alması gereken dersler az değil. Ders alması gerekenlerin başında da enflasyon lobisi ve AB karşıtları geliyor.

Dünyanın en sağlıklı ekonomilerinin başında gelen, hızlı büyüyen ama aynı zamanda sosyal devlet olmanın gereklerini kağıt üzerinde bırakmayan İsveç ekonomisinden alınacak çok büyük dersler olduğu kanısındayım; söz konusu dersler hem kuramsal hem de pratik düzeyde, muradımın ne olduğunu açmaya çalışacağım.

Kadın çalışmalarına İsveç modeli

Diyarbakır- Üç kadın kuruluşunun temsilcileri, Leonardo da Vinci Mesleki Eğitim Projesi kapsamında İsveç’teki çalışmalarını anlattı. Sonuç: Türkiye’de de kadınların sorunları aynı ama orada çözüme yönelik bir sistem ve politika mevcut. Naşide Buluttekin’in haberi.

Tayland, İsveç'ten tavuk karşılığı uçak istiyor

Dünyanın 4. büyük tavuk ihracatçısı Tayland, İsveç'ten uçak alıp karşılığını tavukla ödemek istiyor. Tayland hükümet sözcüsü Jakrapob Penkair, Başbakan Thaksin Shinawatra'nın ay sonunda İsveç'e yapacağı resmi ziyarette konuyu gündeme getireceğini söyledi. Sözcü, 'İsveç bize uçak satmak istiyor, biz de onlara tavuk satmak istiyoruz. Başbakanımız ('İkisi de uçabildiğine göre takas edilebilirler') diye düşünüyor'' dedi. Dünyanın 4. büyük ihracatçısıyken patlak veren 'kuş gribi'' yüzünden tavukları elinde kalan Tayland, vargücüyle durumu kurtarmaya çalışıyor.

RUSYA'DAN DA SİLAH TALEP ETTİ

Destekci Reklam

İçeriği paylaş

Gezinti

Kullanıcı girişi

Destekci Reklam

Kimler çevrimiçi

Şu an 0 kullanıcı ve 6 ziyaretçi çevrimiçi.

Destekci Reklam