ingiltere

  • warning: Creating default object from empty value in /home/eu/domains/ihya.eu/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.
  • user warning: Table 'cagdas_eu.eu_captcha_points' doesn't exist query: SELECT module, captcha_type FROM eu_captcha_points WHERE form_id = 'user_login_block' in /home/eu/domains/ihya.eu/public_html/modules/captcha/captcha.inc on line 60.

İngiltere'de Sağlık Skandalı

İngiltere'deki Hereford County Hospital'da bir hastalığı bulunmadığı söylenerek taburcu edilen 17 kişinin kanser hastası olduğu, aralarında radyoterapi tedavisi görenlerin de bulunduğu 14 kişiye ise yanlışlıkla kanser teşhisi konulduğu açıklandı.

Karışıklığın ortaya çıkmasının ardından hastaneden yapılan açıklamada, 4 bin 500 kişinin tekrar muayene edilmesi gerektiği, Mayıs 2006-Ağustos 2007 tarihleri arasında yapılan hata üzerine bir uzman hekimin açığa alındığı belirtildi.

Hastane yetkililerinden Martin Woodford, "bu üzücü durumdan" etkilenen tüm hastalardan şahsen özür dilemek istediğini, yanlış teşhis nedeniyle şu ana kadar ulaşabildikleri hastalardan ölen olmadığını kaydetti.

Bizans Sergisi' nde Türkiye Yok

Londra’da 25 Ekim’de başlayacak olan serginin adı “Bizantium 330-1453”. Londra Kraliyet Sanat Akademisi ve Atina'daki Benaki Müzesi bu sergiyi ortaklaşa düzenliyor. Sergi Bizans'ın 1000 yılı aşan tarihini gözler önüne serecek.

Kraliyet Akademisi Genel Müdürü Charles Saumarez Smith, serginin amacının Bizans'taki sanat üretiminin farklı safhalarını bir arada gösterebilmek olduğunu söyledi.

Charles Smith, Konstantinopolis'in İstanbul'a dönüşmesi ile sona eren bir dönemi anlatan bu serginin, bazı kesimlerce provakatif bulunursa şaşıracağını söyledi ve şunları ekledi:

İngiltere' de İmamlar Kurulu Oluşturuluyor

İngiltere'de İslam dininin ileri gelen imamlarından oluşan bir kurul, hizmete başlayacak.

Hükümet tarafından maddi olarak desteklenecek bu kurulun kuruluşunun bu hafta ilan edileceği bildirildi.

İslam dini alanında çalışmalar yapan akademisyen kadınların da yer alması beklenen kurulun asıl amacının, şiddete yönelen aşırı uçlardaki düşüncelerin çürütülmesi ve bu tür düşüncelerin yeşermesinin engellenmesi olduğu belirtildi.

İngiliz Bakan: "Avrupa' daki Müslümanlar Kendilerini Nazi Dönemindeki Yahudiler Gibi Hissediyor"

İngiltere'de hükümetin ilk ve tek Müslüman üyesi Şahid Malik, Avrupa'daki Müslümanların kendilerini Nazi döneminde yaşayan Yahudiler gibi hissettiklerini savundu.

Başbakan Gordon Brown tarafından Uluslararası Yatırımlar ve Kalkınma Bakanı olarak atandığından bu yana İngiliz kabinesinin ilk ve tek Müslüman bakanı olma unvanını taşıyan Malik, İngiltere'de Müslümanlara yönelik giderek büyüyen bir ''düşmanca tutumun'' söz konusu olduğunu belirterek, ''Müslümanlar kendilerini Nazi döneminde yaşayan Yahudiler gibi hissediyor'' dedi.

WALES / BRECON REHBERİ

Birleşik Krallık çatısı altında yer alan Galler ülkesi, kendine has ulusal bir kimlik ve kültürel mirasa sahiptir. Bunun izlerini Welsh dilinde ve geleneklerinde açıkça görmek mümkündür.

Galliler ayrıca, operadan orkestraya, rocktan popa kadar müzik yelpazesinde çok çeşitli yetenekleriyle de ünlüdür.

SHREWSBURY REHBERİ

Shropshire bölgesinin başkenti olarak nitelendirilebilecek Shrewsbury 98,000 nüfusa sahiptir. 1000 yıllık tarihiyle Severn Nehrinin kıvrımlarına kuruludur.Wales sınırı yakınında güzel kırsal bir alanda yer alan Shrewsbury kasabası geniş spor ve eğlence olanaklarının yanısıra güvenli bir eğitim ortamı sunar.

AB standardından 1 mm küçük kiviye yasak

İngiltere'de, Avrupa Birliği standartlarından sadece 1 milimetre küçük olduğu için bir manavın kivilerini satması yasaklandı.

Daily Mail'in internet sitesindeki habere göre müfettişler, Tim Down adlı manavın, gayet taze olan kivileri dağıtmasına bile izin vermedi.

AB standartlarındaki kiviyle sadece 1 milimetre küçük kendi kivisini iki eline alarak gözle görünür hiçbir fark olmadığını gösteren Down, elindeki 5 bin kiviyi imha etmek zorunda kalacak.

İngiltere'de Çöp Tartılarak ve Kilo Başına Ücret Alınarak Toplanacak

İngiltere'de belediyelerin, gelirlerini artırmak ve geri dönüşüme uygun olan çöpün sağlıklı biçimde ayrılmasını sağlamak için yeni önlemler düşündüğü, bu çerçevede, çöpün tartılarak ve kilo başına belli bir ücret alınarak toplanmasının da gündeme geldiği belirtildi.

Çöpün geri dönüşüm için uygun bir şekilde ayrılmaması halinde ev sahiplerine 50 sterlin ceza uygulanmasının da öngörüldüğü yeni düzenlemelerde, belediyelerin halen çöp hizmetini de içeren vergiler almalarına rağmen, çöp için yeni bir ''gizli vergilendirme'' yoluna gidilmesinin düşünüldüğü belirtildi. Bu vergilerin, çöp torbası satmak ya da çöplerin tartılarak toplanması gibi yöntemlerle yapılmasının düşünüldüğü de ifade edildi.

TORQUAY REHBERİ

Torquay Londra'dan 300 km. mesafede Ingiltere'nin Güneybatısında yer alan , yumusak iklimi sebebiyle “Ingiliz Riviera”sı olarak bilinen güzel bir sahil kasabasıdır.

Polisiye roman yazarı Agatha Christienin dogum yeri olan kasaba birlesip genisleyen sehir yapısı sebebiyle Torbay olarak da adlandırılır ve 120,000 nüfusa sahiptir.

SALISBURY REHBERİ

Salisbury, Ingiltere'nin Wiltshire bölgesinde bulunan bir şehirdir.Wilthshire bölgesine bağlıdır ve yine bu bölgeye bağlı, dünyaca ünlü Stonehence'e gitmek isteyenler buradan otobüse binebilirler. Stonehenge Salisbury şehrinin yaklaşık yarım saat dışındadır.

MANCHESTER REHBERİ

İngiltere'nin kuzey batısında yer alan Manchester İngiltere'nin Londra'dan sonra en canlı ve en dinamik kentlerinden biridir. Bu sayede şehirde kültürel ve sosyal aktiviteler, moda ve sanat oldukça ileri düzeydedir.

OXFORD REHBERİ

Oxford Londra'nın merkezinden trenle sadece 60 dakika uzaklıkta , Londra Heathrow havaalanından 60 dakika ve Londra Gatwick Havaalanından sadece 120 dakika uzaklıktadır.

Dunyanın en eski İngilizce konuşulan üniversitesinin ev sahibidir. Oxfordun ünlü üniversitesinin eski binaları şehirde çok güzel bir atmosfer yaratmaktadır.Oxford şehir merkezi, ilginç dükkanları, canlı pazarları, ve çok genis bir yelpazedeki galeri ve müzeleriyle göz alıcıdır. .

LONDRA REHBERİ

Londra, İngilterenin ve Birleşik Krallık'ın başkentidir. Dunyanın en önemli iş ve finans merkezlerinden biridir. 12 milyon nüfusuyla AB'nin en kalabalık kentidir ve 300'den fazla farklı dil konuşulmaktadır .

Hoşgörü ve çeşitliliğin vazgeçilmez bir timsali olan Londra her türlü farklı kültürü, birbiriyle tanışık olmayan, çelişkili davranış biçimini, uyumlu uyumsuz her hayat tarzını rahatlıkla kucaklıyor. Yeryüzünde bir başka kent yok ki, bu kadar çeşitli dinden ve bu kadar çeşitli ırktan insanı aynı coğafyada buluştursun.

EXETER REHBERİ

Exeter güneybatı Ingiltere'dedir ve Devon'ın başkentidir. Exeter eğitim, tıp, din, ticaret ve kültür alanlarında gelişmiş bir şehirdir.

Londra'nın merkezinden iki buçuk saatten az uzaklıkta olan Exeter, kara ve demir yollarıyla tüm İngiltere'ye bağlıdır. Üstelik, Exeter'de hayat pahalılığı başka yerlere göre düşüktür. Exeter baharla birlikte harika bir yuze burunen, Ingiltere'nin yoğunluğu ve karisikligindan arinmis, sokakta birbirini tanimayan insanlarin karsilikli gulumsedikleri, yemyesil güzel bir mekandır.

EASTBOURNE REHBERİ

İngiltere’nin Güney sahilindeki şehirlerden biri olan Eastbourne ülke geneline göre güneşli ve kuru olan iklimi, doğal güzellikleri ve kültürel yapısıyla öğrenciler için ideal sayılabilir.

Hem canlı ve hareketli, hem de küçük ve güvenli olan bu şehir son yıllara kadar emeklilerin inzivaya çekildiği gözde bir tatil beldesiyken, şimdilerde yabancı ve yerli öğrencilerin favori mekanlarından biri haline geldi.

DEVON REHBERİ

Devonun harika manzarasında huzurlu bir ortamda hem iyi bir öğrenim dönemi hem de iyi bir tatil imkanı bir arada yaşayabilirsiniz.

Exmouth Ingilterenin güneyinde Akdeniz sahillerinin tadında, Palmiye ve limon ağaçları arasında harika bir tatil beldesidir. Muhteşem tropikal iklimi ve bitki örtüsüyle yazın ortalama 25 derece hava sicakliğina sahip bir yerdir .Burası sadece iklimi ve mimarisiyle değil aynı zamanda harika spor olanaklarıyla donatılmıştır.

CAMBRIDGE REHBERİ

Cambridge bozulmamış geniş ve kırsal bir alandır. Bu alanda insanı derinden etkileyen görkemli bir manzara vardır. Hiç şüphesiz ki Cambridge yaşamak, çalışmak ve eğitim almak için çok uygun bir yerdir. Büyük şehir havalı küçük bir yer olan Cambridge yabancı öğrenciler için pek yadırganacak bir özellik taşımaz.

BRIGHTON REHBERİ

Kraliyet Ailesi ile birlikte üst düzey Ingiliz toplumunun, sosyetesinin, aristokratlarının tercihi Brighton'dır. Brighton adeta soyluluğun simgesi haline gelmiştir. Brighton'a her zaman en gözde olarak bakılmıştır. Çünkü birçok spor kulüp merkezlerinin, ünlü restoranların ve en önemlisi Avrupa'nın en hareketli gece hayatının burada olmasıdır.

BOURNEMOUTH REHBERİ

19. yüzyıl ortalarında çeşitli hastalıklara doğal tedavi bulma amacıyla ziyaret editen Bournemouth, günümüzde kumsalları, gece hayatı ve canlı tatil atmosferiyle her yıl 2 milyon turistin ziyaret ettiği bir tatil beldesi haline geldi. Müzeleri, parkları ve alışveriş merkezleri ile ziyaretçilerine çeşitli alternatifler sunan Bournemouth'un popülerliği birçok büyük şirketin de şehre yatırım yapmasına neden oldu.

BATH REHBERİ

Bath, İngiltere’nin batı kısmındaki vadide Avon nehri kenarında güzel bir kenttir. Kentin etkileyici mimarisi -Roma hamamları ve Georgia dönemi balkonları- Avrupa’nın en güzel yerlerinden biri olmasını sağlamıştır. Antik zamanda bu bölgede yaşayan Keltler kentin sıcak su kaynaklarının kutsal olduğuna inanırlardı; ancak günümüze kadar korunan ünlü tapınakları ve hamamları yapanlar Romalılar'dı.

YİYECEK & İÇECEK

Diğer ülkelerin mutfakları ile karşılaştırdığımızda İngiliz mutfağında çeşit çok fazla değildir ve belki de bunun nedeni dünyanın her yerinden tatlar sunan restorantlara çoğu kasabada ve özellikle büyük şehirlerde rastlayabilmenizdir. Bu restorantların çoğu genellikle Hint, İtalyan, Çin ve Fransız yemekleri sunarlar, Hint yemekleri Birleşik Krallıkta o kadar popüler hale gelmiştir ki Hint körisi yeni ulusal bir yemek olarak görülmektedir.

İLETİŞİM

Birleşik Krallık'ta bir telefon numarası alan kodu ve abone numarasından oluşur. Birleşik Krallık' ın ülke kodu 44' tür. Eğer yurtdışından bir Birleşik Krallık numarası çeviriyorsanız, alan kodunun ilk sıfır numarası çevrilmemelidir. Birleşik Krallık’tan başka bir ülkenin numarasını ararken ilk önce 00 sonra ülke kodunu ve en sonda telefon numarasını çevirmeniz gerekecektir.

RESMİ TATİLLER

İngiltere’de ve Galler’de resmi tatiller genelde 8 gün olarak belirlenmiş olsa da zaman zaman özel durumlarda yeni günler eklenebilmektedir.

Kuzey İrlanda ve İskoçya için farklı düzenlemeler vardır. İngiltere’deki resmi tatiller aşağıdaki gibi sıralanmıştır.

New Years Day: Yeni yılın ilk günü 1 Ocak' ta kutlanmaktadır fakat haftanın hangi gününe denk geldiği yıldan yıla değişmektedir. Eğer 1 Ocak Cumartesi veya Pazar gününe denk gelirse takip eden Pazartesi günü resmi tatil olarak ilan edilir.

ULAŞIM

Hava Ulaşımı : Türkiye’den Londra’ya uçuş yaklaşık 3,5 saat sürmektedir. Londra’ya yakın 4 havaalanı vardır. Heathrow, Gatwick, Luton ve Stansted. Diğer uluslararası havalanları ise Manchester, Birmingham, Carfdiff, Edinburgh, Glasgow, Belfast ve Aberdeen’dir.

Şehirlerarası Ulaşım

SAĞLIK

Ögrenci olarak kayıtlı olduğunuz full-time programın süresi 6 ay ve üstünde ise ‘National Health Service’ adı verilen ücretsiz devlet hizmetinden yararlanabilirsiniz. Bu servisten yararlanabilmek için bir doktora kayıt yaptırmanız gerekir. Bunu kayıtlı olduğunuz eğitim kurumunun size tavsiye edeceği bir doktor aracılığı ile yapabilirsiniz.

ÇALIŞMA İZNİ

Uluslararası Ögrenciler için İngiltere’de Çalışma Şartları :

21 Haziran 1999 tarihinde alınmış bir karara göre Avrupa Ekonomik Topluluğuna üye olan ülkelerden birinin pasaportunu taşıyan bir öğrenci çalışma izni almasına gerek kalmadan İngiltere’de çalışabilir. 1 Mayıs 2002 tarihi itibarıyla İsviçre’den gelen öğrenciler de aynı avantaja sahip olabilecekler.

GİDERLER

Birleşik Krallık' ın diğer yurtdışı eğitim merkezlerine göre en büyük avantajı eğitim süresinin daha kısa olması ve bunun maliyetlere yansımasıdır. Üniversite eğitimi 3 yıl, master programları ise genellikle 1 yıl sürelidir. Programlarda karşılaşacağınız ücretler ise ortalama değerlerle asağıda belirtilmektedir:

KONAKLAMA

Uluslararası ögrencilere uzun yıllar ev sahipliği yapmış olan Birleşik Krallık'ta çok çeşitli, güvenli ve uygun fiyatlı konaklama alternatifi mevcuttur. Eğer Birleşik Krallık' a ilk gelişiniz ise sizin için doğru seçim dil okulunuzun / üniversitenizin size önereceği konaklama alternatifi olacaktır.

Bunun avantajları: Okuyacağınız yere yakın bir yerde konaklayacak olmak diğer öğrencilerle daha kolay iletişim kurmak güvenli bir çevrede yaşayacak olmak olarak sıralanabilir.

Konaklama ile ilgili aylık ortalama ücretler:

IELTS

IELTS sınavı adayların, dinleme, okuma, yazma ve konuşma alanında dil seviyelerini ve becerilerini ölçmeye yönelik bir sınavdır. IELTS’in Akademik ve Genel Eğitim olmak üzere iki ayrı modülü vardir. Tüm adaylar aynı Dinleme ve Konuşma testini alırlar. Ancak Okuma ve Yazma bölümlerinde Akademik ve Genel Eğitim soru kitapçıkları farklıdır.

Destekci Reklam

İçeriği paylaş

Gezinti

Kullanıcı girişi

Destekci Reklam

Kimler çevrimiçi

Şu an 0 kullanıcı ve 0 ziyaretçi çevrimiçi.

Destekci Reklam