AB

  • warning: Creating default object from empty value in /home/eu/domains/ihya.eu/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.
  • user warning: Table 'cagdas_eu.eu_captcha_points' doesn't exist query: SELECT module, captcha_type FROM eu_captcha_points WHERE form_id = 'user_login_block' in /home/eu/domains/ihya.eu/public_html/modules/captcha/captcha.inc on line 60.

AB İsrail soruşturmasında geri adım attı

Diplomatik kaynaklar, Lüksemburg'da toplanan AB dışişleri bakanlarının, İsrail ordusunun uluslararası sularda yaptığı kanlı baskının yine bu ülke tarafından soruşturulmasına destek vermeye hazırlandığını bildirdi.

Gazze'ye insani yardım götüren gemilere İsrail saldırısının ardından ilk olarak İsrail'den soruşturma isteyen, gelen baskılar üzerine uluslararası tarafsız ve bağımsız soruşturmaya destek veren Avrupa Birliğinin geri adım atması bekleniyor.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, emekli yargıç Jacob Turkel'in başkanlık edeceği soruşturma komisyonunda, oy hakkı olmayan iki yabancı gözlemcinin de yer alacağını dün duyurmuştu.

AB’den acı itiraf: Euro başarısız oldu

Avrupa’daki borç krizi nedeniyle geleceği tartışılmaya başlayan euroyla ilgili olarak en acı itiraf, Avrupa Birliği (AB) içinden geldi. AB üyesi Çek Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı Wall Street Journal’a yazdığı bir makalede, “euro başarısız oldu” dedi

İşte Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Václav Klaus’un makalesi:

Çek Cumhuriyeti, 1989’da komünizmin yıkılmasının ardından, mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde normal bir Avrupa ülkesi olmak istedi. Özellikle de 41 yıl boyunca İkinci Dünya Savaşı sonrasında Avrupa’daki yapılanmadan dışlandıktan sonra. Bunu başarmanın tek yolu ise Avrupa Birliği’ne girmekti.

Ancak biz Avrupa’da bir siyasi ya da ekonomik birlik oluşturmaktan ziyade daha geniş kapsamlı bir yapılanmanın içinde yer almak istiyorduk. Yani ben ve benim gibi insanlar Avrupa’da ortak bir para birliği yaratılmasının tehlikeli bir proje olacağını ya da büyük sorunlar yaratacağını önceden anlamıştık.

AB, askeri kapasitesini artırıyo

AB, askeri kapasitesini artırıyor

ABD'nin silah kullanımını içeren doktrinlerine karşı uluslararası sorunlara ''yumuşak güç'' olarak bilinen politikalarıyla müdahil olan AB, askeri açıdan da iddialı hale gelmek için önemli kararlar almaya hazırlanıyor.

AB zirvesine sunulan ''(Askeri) Kapasitenin Güçlendirilmesi Deklarasyonu''nda, mevcut ve gelecekteki tehditlere cevap verebilmesi için ''gelecek yıllarda AB'nin büyük bir operasyonda, 60 gün içinde 60 bin askeri konuşlandırma kapasitesine ulaşması gerektiği'' vurgulanıyor.

''AB artık tanınan ve aranan oyuncu''

Avrupa'da Her Yıl 200 Bin Kişi Yanlış İlaç Kullanımından Dolayı Ölüyor

AB ülkelerinde her yıl 200 bine yakın kişinin yanlış ilaç kullanarak yaşamını yitirdiği, tedavi sırasındaki ihmallerin de çok sayıda ölüme neden olduğu açıklandı.

AB Eczacılık Grubu (PGEU) tarafından yapılan açıklamaya göre, normal koşullarda tedavi amacıyla kendilerine verilen ilaçları gereken itinayla kullanmayan ve bu nedenle ölen Avrupalıların sayısı yılda 194 bin 500 olarak belirlendi.

PGEU, bu kişilerin "yanlış ilaç almak", "ilaçları yanlış kullanmak", "aşırı dozda ilaç içmek" veya "ilaçların yan tesirleri" gibi nedenlerle hayatlarını kaybettiklerini bildirdi.

AB Kendiliğinden Sönen Sigara Üretecek

AB, tiryakilerin güvenliği için kısa sürede kendiliğinden sönecek sigara üretimiyle ilgili standartlar üzerinde çalışıyor.

Alman Die Welt gazetesinde yer alan haberde, AB Komisyonunun yeni sigaranın standartlarına ilişkin çalışmalarını sürdürdüğü, bu standartları en geç üç yıl içinde uygulamayı amaçladığı belirtildi.

AB Komisyonunun tüketiciyi korumadan sorumlu üyesi Meglena Kuneva, kendiliğinden sönen sigaranın piyasaya sunulmasıyla AB'de yılda en az iki bin kişinin hayatının kurtarılabileceğini söyledi.

AB Yoksul Ülkelerin Çiftçilerine Yardımda Bulunacak

AB rekor kıran gıda fiyatları karşısında kullanmadığı tarım desteklerini yoksul ülkelerin çiftçilerine yönlendirme kararı aldı.

AB Komisyonunun üye devletlerin onayına sunduğu öneride, kullanılmayarak AB ortak bütçesine geri dönen tarımsal sübvansiyonlardan oluşturulacak 1 milyar avroluk özel fonun 2 yıl içinde tohum ve gübre sağlanması gibi yöntemlerle gelişmekte olan ülkelerin çiftçilerine aktarılması istendi.

AB Komisyonu bu sayede bir taraftan açlık tehdidi altındaki yoksul ülkelere yardımda bulunurken diğer yandan arzı artırarak yükselen gıda ve tarımsal ürün fiyatlarını düşürmeyi hedefliyor.

Türkiye' den Kosovaya 30 Milyon Euro Yardım

Kosova’nın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkeler arasında yer alan Türkiye, yaptığı 30 milyon euro tutarındaki yardımla Almanya ve İsveç dışındaki tüm AB ülkelerini geride bıraktı.

Konferansta, 26 ülke ve kurum mali yardımda bulundu. AB Komisyonu, 508 milyon euro yardımla listenin ilk sırasında yer alırken ABD’nin katkısı 256 milyon euro olarak açıklandı. Türkiye listede 8’inci sırada yer aldı. AB Dönem Başkanı Fransa’nın katkısının 2.3 milyon euro düzeyinde kalması dikkat çekti.

"Fransa Türkiye' ye Muhtaç"

Ortadoğu Teknik Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Hüseyin Bağcı, Fransa'nın global bir rol üstlenmek istemesi durumunda Türkiye'ye muhtaç olduğunu söyledi.

Alman Hanns Seidel Vakfı tarafından Münih kentinde düzenlenen ve Fransa'nın yeni dış politikasının ele alındığı bir toplantıda konuşan Bağcı, Fransa'nın ve AB'nin özellikle Ortadoğu'da global bir politikayı Türkiye olmadan yürütemeyeceğini belirtti.

Bağcı, AB üyeliği yerine önerilen "imtiyazlı ortaklığı" da Türkiye'nin hiçbir zaman kabul etmeyeceğini ifade ederek, "Türkiye hiçbir zaman aynı hak ve sorumluluğa sahip ortaklık dışındaki bir formül ya da sıfatı kabul etmeyecektir" diye konuştu.

AB’nin yeni dönem başkanı Fransa

PARİS - Fransa, 6 ay sürecek AB dönem başkanlığı görevinde, öncelikle AB’nin yeni anayasası Lizbon Anlaşması’nın İrlanda’daki referandumda reddedilmesinin doğurduğu krizden çıkış yolunun belirlemeye çalışacak. Fransa’nın önemli diğer iki gündem maddesi de AB-NATO işbirliğinin geliştirilerek AB savunmasının güçlendirilmesi ve “Akdeniz İçin Birlik” projesinin geniş katılımla hayata geçirilmesi.

Diplomatik kaynaklar, Fransa’nın AB-NATO işbirliğinde ve Akdeniz İçin Birlik projesinde istediği sonuçlara ulaşmasının büyük ölçüde Türkiye’ye dayandığını belirtirken, AB enerji politikasının başarısında da Türkiye’nin önemini artırdığına dikkati çekiyor.

Le Monde Diplomatique: Türkiye başka bir yola sapabilir

Prestijli Fransız aylık gazete Le Monde Diplomatique, AB’den uzaklaşacak olan bir Türkiye’nin başka bir yola sapabileceği, "Müslüman demokrasi"nin tehlikeye girebileceği uyarısını yaptı.

PARİS - AB dengesinden yoksun bir Türkiye’nin başka yola sapabileceği uyarısı yapıldı. Prestijli Fransız aylık gazete Le Monde Diplomatique, üyelik müzakerelerinde engellemelerin, ilerlemelerin önüne geçmesi halinde Türkiye’nin AB ile ilişkilerini gözden geçirme durumuna gelebileceğini belirtti. Türkiye’nin AB üyeliğinin özellikle Fransa’da tepkilere neden olduğunu belirten gazete, Türkiye’nin reddedilmesinin ülkedeki “Müslüman demokrasi"yi tehlikeye düşürebileceği yorumunu yaptı. AB Haber tarafından yansıtılan analizde gazete, “80 milyon Müslüman vatandaşın birliğe girmesini engelleyerek İslamcı dalgayı beslemiş olmaz mıyız?" sorusu soruldu.

Destekci Reklam

İçeriği paylaş

Gezinti

Kullanıcı girişi

Destekci Reklam

Kimler çevrimiçi

Şu an 0 kullanıcı ve 4 ziyaretçi çevrimiçi.

Destekci Reklam